Przeglądarkowe gry strategiczne cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, ponieważ są całkowicie darmowe i nie wymagają od graczy posiadania komputerów o mocnych podzespołach, co w dzisiejszej branży gier jest niestety przykrym wymogiem. Są również znakomitą opcją dla osób, które nie lubią się zbytnio angażować i w pełni zadowala ich zajrzenie do gry na kilkanaście minut. Rynek tego typu produkcji jest współcześnie niezwykle obfity, a w ofertach można dosłownie przebierać, ale na początku zdecydowanie najrozsądniej jest sprawdzić się w boju w tych tytułach, które są nieco mniej wymagające.
Forge of Empires
Tytuł niemieckiego studia produkcyjnego InnoGames jest obecnie niekwestionowanym królem strategicznych gier przeglądarkowych, czego dowodem jest chociażby ciesząca się ogromną popularnością wersja tej gry na urządzenia mobilne. Forge of Empires charakteryzuje się przy tym rozmachem, który przy innych grach tego typu jest po prostu niespotykany – w ramach rozgrywki zaliczamy wszystkie możliwe etapy rozwoju cywilizacyjnego, zaczynając od prostych chatek z drewna, a kończąc na budowie statków kosmicznych. Choć wydawać by się mogło, że tego rodzaju rozmach nie może być przedstawiony odpowiednio subtelnie i płynnie, to w praktyce gra oferuje niezwykle przystępny model zadań, w ramach których zaliczamy po kolei wszystkie epoki rozwoju, który możemy przyśpieszać dzięki walucie premium. Forge of Empires kładzie też duży nacisk na społecznościowy model rozgrywki – gracze mogą się wzajemnie wspierać lub toczyć wojny, zakładać gildie czy zwyczajnie ze sobą rozmawiać za pośrednictwem wbudowanych w grę czatów.
Plemiona
Tytuł ten jest bez cienia wątpliwości szczególny dla polskich graczy, ponieważ jest jedną z pierwszych gier tego typu, które pojawiły się w naszym kraju. Cieszyły się ona swego czasu zawrotną popularnością, ponieważ była całkowicie darmowa, a także nie wymagała zbyt mocnego komputera do tego, by od czasu do czasu zajrzeć do swojej osady, rozbudować ją należycie i być może przeprowadzić nawet jakiś podbój w starciach z innymi graczami. Plemiona po dziś dzień cieszą się statusem bliskim legendarnemu i choć zdecydowanie nie są już tak popularne, jak kiedyś, to i tak serwery gry zdają się wręcz roić od graczy, którzy nadal lubują się w rozbudowywaniu swojej osady w realistycznym, średniowiecznym świecie przedstawionym. O tym, jak wielką Plemiona cieszą się renomą wśród graczy, najlepiej świadczy fakt, że powstała swego czasu druga część tego tytułu, która przyjęła się jednak znacznie gorzej i zmusiła twórców do dalszego wspierania oryginalnej, pierwszej części. Trudno o bardziej wymowny argument za tym, że jest to produkcja bardzo angażująca i satysfakcjonująca – nawet po tym, kiedy spędzi się w niej kilkadziesiąt godzin.
Grepolis
Sukces Plemion i Forge of Empires zachęcił niemieckie studio InnoGames do dalszego eksperymentowania z formułą, która ewidentnie okazała się bardzo udana. „Grepolis” to kolejna wariacja na temat strategicznej gry przeglądarkowej, której cechą charakterystyczną jest przede wszystkim świat przedstawiony, stylizowany na czasy starożytne i rozwój cywilizacji greckiej. Jest to wielka gratka dla fanów gier historycznych, ponieważ nie jest to okres zbytnio eksploatowany w ostatnich czasach – gry strategiczne stawiają obecnie bowiem głównie na realia II wojny światowej lub futurystycznego konfliktu zbrojnego.
Elvenar
InnoGames postanowiło w ostatecznym rozrachunku dorzucić jeszcze jeden hit do swojej przepastnej oferty gier przeglądarkowych, czego skutkiem stało się „Elvenar”. Tytuł ten eksploruje realia, które obecnie są dosyć obce dla gatunku gier strategicznych, opierających się w dodatku na dosyć statycznym modelu rozgrywki. Mowa tutaj oczywiście o stylistyce fantastycznej, która w Elvenar jest wyjątkowo barwna – możemy rozbudowywać miasto ludzi lub elfów, toczyć boje i rozwijać się w niezwykle trudnych, ale satysfakcjonujących warunkach. Gry przeglądarkowe stawiają najczęściej na pewien realizm i wierność realiom historycznym, więc jest to zdecydowanie bardzo dobra opcja dla graczy, którzy potrzebują pewnego odświeżenia.